Myszoskoczek - vademecum

Kim jest myszoskoczek?


myszoskoczek

Myszoskoczki to gryzonie żyjące w Środkowej Azji, Indiach, Środkowym Wschodzie i w Afryce. Zamieszkują sawannę, stepy oraz rejony pustynne. Ich kolorystyka waha się od szaro-siwej po brązowo-czerwoną, w zależności od naturalnego środowiska. Myszoskoczek ma zazwyczaj biały brzuch, rzadziej kremowy. Ogon jest owłosiony- w przeciwieństwie do myszy i szczurów ? i często jest zakończony małą czarną kępką. Zostały zaliczone do tego samego podrzędu co myszy i szczury (Muridae). Pomimo, że często mówi się o nich jako o ,,szczurach pustynnych?, myszoskoczki należą do oddzielnej rodziny myszoskoczków (Gerbillinae), która zawiera około 90 gatunków.

Myszoskoczek najczęściej trzymany jako zwierzę domowe to myszoskoczek mongolski. Po raz pierwszy został złapany w 1867 roku we wschodniej Mongolii. W Japonii, w 1930 roku zostały one rozmnożone w niewoli, a w 1954 roku zostały przywiezione do USA i stamtąd kilka par trafiło do Wielkiej Brytanii.

W naturze myszoskoczek mongolski żyje w grupie do 20 osobników, spośród których tylko jedna określona para regularnie wydaje potomstwo. Żyją w dużej norze, rozciągającej się na około pół metra głębokości i będącej systemem ślepych korytarzy przeznaczonych na gniazdo lub składowanie pożywienia. Ich pożywienie składa się głównie z zieren, korzeni i liści. Wiele myszoskoczków uzupełnia swoją dietę także owadami. Ich środowisko naturalne jest suche. Dlatego też myszoskoczek jest przystosowany do oszczędzania wody w organiźmie poprzez wydalanie niewielkich ilości moczu. Ciepłotę ciała dość dobrze utrzymują dzięki owłosionemu ogonowi i małym uszom zewnętrznym. Ich znakomicie rozwinięte ucho wewnętrzne i środkowe zapewnia im doskonały słuch, nawet przy bardzo niskich częstotliwościach. Myszoskoczki komunikują i rozpoznają się za pomocą zapachu, raczej rzadko wydobywają jakiekolwiek odgłosy. Charakterystycznym i stosunkowo rzadko wydawanym dźwiękiem jest rytmiczne tupanie. Ma ono miejsce podczas wyczucia niebezpieczeństwa lub podczas godów. W odróżnieniu od większości myszoskoczków i gryzoni, myszoskoczek mongolski nie jest zwierzęciem nocnym. Myszoskoczek zachowuje się podobnie zarówno podczas dnia jak i nocy.

Systematyka myszoskoczka:

DomenaEukarioty
KrólestwoZwierzęta
GromadaSsaki
PodgromadaSsaki żyworodne
SzczepŁożyskowce
RządGryzonie
RodzinaChomikowate
PodrodzinaMyszoskoczki

Nazwa systematyczna- Gerbillinae