Myszoskoczek - vademecum

Żywienie


Czym żywić myszoskoczki?

Jest kilka opcji. Najlepszym wyborem jest gotowa karma dla myszoskoczków, która zawiera wszystkie zazwyczaj większość niezbędnych składnikiem. Taką dietę powinieneś uzupełnić o warzywa i owoce (marchew, burak, jabłko itd.). Niektórzy od czasu do czasu podają myszoskoczkom owady- nie jest to złym pomysłem. Świeże warzywa dają myszoskoczkom dodatkowe płyny oraz witaminy. Owady są świetnym źródłem białka- poleca się podawanie owadów szczególnie samicom w ciąży i w okresie karmienia młodych, a także samym młodym.

Nie przesadzaj z podawaniem pożywienia zawierającego dużo tłuszczu, np. nasiona słonecznika czy dyni- spowodują one otyłość myszoskoczka i różne problemy zdrowotne z nią związane. Wystarczającą dawką jest 3-4 nasiona słonecznika dziennie lub 1-2 nasiona dyni, najlepiej podawane bezpośrednio z reki.

Polecam upewnienie się, że myszoskoczki zjadły wszystko z miski zanim dasz im kolejną porcję. Zapobiega to problemowi wybierania z miski tego co najlepsze (zazwyczaj to co smakuje myszoskoczkowi najbardziej jest najmniej zdrowe). Najlepszym sopsobem jest dawkowanie pożywienia codziennie.

Dieta myszoskoczka jest uzależniona od pewnych czynników takich jak np. wiek. Dla dorosłych. osobników w wieku poniżej dwóch lat najlepszą karmą będzie mieszanka zawierająca około 12% białka i 6-8% tłuszczu. Dla młodych myszoskoczków najlepszą karmą będzie 15-16% białka i 7-9% tłuszczu, zaś dla osobników w podeszłym wieku 10-11% białka i 3-5% tłuszczu.

Staraj się różnicować pokarm najbardziej jak się da. Pamiętaj, że myszoskoczki to bardzo aktywne zwierzęta, które potrzebują tłuszczu dla energii i utrzymania futra w dobrym stanie, lecz jego nadwyżka z pewnością doprowadzi go do otyłości. Zbyt duża ilość tłuszczu może spowodować niepłodność u samic poprzez osadzanie się tkanki tłuszczowej dookoła jajników.

Woda

Niektóre poradniki podają informację, że myszoskoczkom nie trzeba podawać wody, jeśli dostają odpowiednią ilość warzyw. Nie jest to do końca prawdą. Co prawda w naturze myszoskoczek rzeczywiście wytrzymuje bez wody, jednak na pewno lepiej jeśli ma do niej dostęp niż jeśli go nie ma. Brak wody na pewno odbije się na zdrowiu myszoskoczka i skróci jego życie. Bez wody staną się bardziej rozdrażnione i agresywne. Po porodzie młode mogą zdechnąć, lub samica może zjeść potomstwo. Dlatego radzimy utrzymać stały dostęp do wody.

Witaminy

Podawanie witamin nie jest absolutną koniecznością. Dobrym pomysłem jest podawanie witamin osobnikom chorym lub samicom w ciąży lub karmiącym młode. Witaminy dla gryzoni zazwyczaj mają postać płynną lub sproszkowaną i są mieszane z czystą wodą.

Dodanie jodyny w niewielkich ilościach może podwyższyć odpowrność na choroby, polepszyć płodność samicy, polepszyć stan żołądka i zapobiec powstaniu grzybicy w naczyniu z wodą. Jodyna zmniejsza działanie witamin.

Obgryzanie

Szybko zauważysz, że myszoskoczek gryzie wszystko co my się nawinie pod zęby. Jest to spowodowane potrzebą ścierania stale rosnących siekaczy. Instynkt ten jest widoczny u wszystkich gryzoni (stąd ich nazwa). Dobrze jest więc dawać myszoskoczkom wszelkiego rodzaju drewienka i tektury. Każdy sklep zoologiczny będzie na pewno posiadał wapienka smakowe, które również są polecane.